,

بوتاکس میگرن برای چه کسانی مناسب است؟

در این مقاله می خواهیم ببینیم چه کسانی کاندیدهای مناسبی برای دریافت درمان میگرن از طریق بوتاکس که به اختصار بوتاکس میگرن نامیده شده است، هستند؟

بوتاکس میگرن مناسب چه کسانی است

بر اساس مطالعات متعدد، مشخص شده است که جمعیت مبتلا به میگرن 15 تا 17 درصد زنان و 6 درصد مردان هستند.

بر اساس بار جهانی بیماری 2019 (Global Burden of Disease یک مطالعه جهانی بزرگ در مورد علل مرگ و میر و بیماری‌ها است که در مجله پزشکی The Lancet منتشر شده است) ، میگرن دومین علت شایع درد در سراسر جهان و اولین علت درد در بین زنان 15 تا 49 ساله است. میگرن یک بیماری عصبی وحشتناک است که با سردرد یک طرفه ضربان‌دار، حالت تهوع، استفراغ و حساسیت به محرک‌های حسی همراه است که هنگامی که عود می‌کند 4 تا 72 ساعت طول می‌کشد.

افزایش حساسیت نسبت به نور، صدا و بو همگی از علائم میگرن هستند و برخی از میگرن ها نیز با استفراغ و تهوع همراه هستند. چندین متغیر ممکن است باعث بروز این علائم شوند، از جمله الکل، کمبود غذا، عطر، هورمون‌ها، استرس و آب و هوا.

دو درمان عمده مورد استفاده پزشکی امروزه عبارتند از OnabotulinumtoxinA (بوتاکس) و پپتیدهای مرتبط به ژن کلسی تونین (Anti-CGRP).
از آنجایی که سازمان FDA بوتاکس را به عنوان یکی از درمان‌های میگرن مزمن معتبر می‌داند به منظور تشخیص میگرن، بیمار باید حداقل پنج حمله داشته باشد که شامل ویژگی های میگرن است، همانطور که گفته شد این حملات معمولا 4 ساعت یا بیشتر طول می‌کشند.

بوتاکس میگرن
دو مورد از ویژگی‌های زیر کافیست تا یک سردرد را میگرن بنامیم:

  1. درد در یک طرف سر
  2. درد ضربان دار
  3. درد شدید یا مداوم
  4. دردی که با فعالیت بدنی تشدید می‌شود(مانند خم شدن)
  5. تهوع یا استفراغ یا حساسیت به نور و صدا

بوتاکس چیست؟

بوتاکس یک داروی تزریقی است که از ماده‌ای به نام کلوستریدیوم بوتولینوم ساخته می‌شود. هنگامی که بوتاکس به بدن شما تزریق می‌شود، انتقال سیگنال‌های شیمیایی خاصی را از اعصاب شما مسدود می‌کند و در واقع باعث فلج موقت عضلات شما می شود.

بیشتر بخوانید …

تعداد روزهایی که بیمار در ماه دچار سردرد می‌شود مشخص میکند میگرن از نوع اپیزودیک ( Episodic Migraine ) یا مزمن و کرونیک ( Chronic Migraine ) است. اگر نیمی از ماه (15 روز) را سردرد دارید که 8 یا بیشتر از 8 روز از آن را سردردها همراه با علائم میگرن است میگرن شما مزمن و اگر از این مقدار کمتر است میگرن شما از نوع اپیزودیک است.

بوتاکس میگرن

چه کسانی کاندید مناسبی برای درمان بوتاکس میگرن نیستند؟

برخی از افراد چه برای حملات میگرنی یا به هر دلیل دیگری نباید بوتاکس میگرن دریافت کنند. اگر یکی از موارد زیر در مورد شما صدق کند، کاندیدای مناسبی برای انجام بوتاکس میگرن نیستید:

  • حساسیت یا آلرژی شناخته شده به سم بوتولینوم (یا سابقه بوتولیسم)
  • علائم عفونت در محل تزریق یا نزدیک آن
  • شرایط عصبی که شما را مستعد ضعف عضلانی می‌کند، مانند اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS)
  • مادران باردار یا شیرده

ارزیابی میزان اثربخشی درمان بوتاکس میگرن

در یک آزمایش انجام شده، بیمارانی با سابقه میگرن مزمن هر 12 هفته یک‌بار تحت درمان با بوتاکس قرار ‌گرفتند، خواه سردردشان بهبود یافته بود یا خیر و این درمان به مدت دو دوره تکرار شد. در ابتدا، این بیماران بیش از 19 روز در ماه سردرد داشتند و پس از دو دوره درمان، سردرد آنها به 8 تا 9 روز در ماه روز کاهش یافت. تجزیه و تحلیل میزان پاسخ‌دهی جمعیت مورد مطالعه نشان می‌دهد که حدود 25 درصد از بیماران تا 75 درصد از نظر کاهش روزهای میگرنی بهبود یافته‌اند. گروه اندکی از بیماران وجود دارند که به دو درمان اول پاسخ نمی‌دهند و تنها پس از درمان سوم شروع به پاسخدهی می‌کنند.

 

کلینیک تخصصی مغز و اعصاب تهران واقع در شهر تهران، محدوده ملاصدرا با حضوری متخصصین مغز و اعصاب همچون دکتر محمد رضوانی آماده ارایه مشاوره و پاسخ به سوالات شما عزیزان در زمینه تزریق بوتاکس میگرن می باشد.

منبع: https://www.hopkinsmedicine.org/health/treatment-tests-and-therapies/botulinum-toxin-injectables-for-migraines#:~:text=You%20might%20get%20injections%20in,where%20the%20headache%20pain%20originates

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *