,

آیا تزریق بوتاکس در درمان میگرن موثر است؟

بوتاکس در درمان میگرن

در این مقاله درباره این سوال که آیا تزریق بوتاکس در درمان میگرن موثر است یا خیر خواهیم پرداخت:

بوتاکس چیست؟

بوتاکس یک داروی تزریقی است که از ماده‌ای به نام کلوستریدیوم بوتولینوم ساخته می‌شود. هنگامی که بوتاکس به بدن شما تزریق می‌شود، انتقال سیگنال‌های شیمیایی خاصی را از اعصاب شما مسدود می‌کند و در واقع باعث فلج موقت عضلات شما می شود.

اگرچه بوتاکس در ابتدا به عنوان یک ضد چین و چروک محبوبیت پیدا کرد، اما محققان پتانسیل آن را برای درمان بیماری نیز تشخیص دادند. امروزه از آن برای درمان بیماری‌هایی مانند اسپاسم مزمن گردن، پرش چشم، تکرر ادرار و همچنین برای جلوگیری از میگرن مزمن استفاده می‌شود.

بوتاکس برای کمک به جلوگیری از حملات میگرن مورد تایید FDA نیز است.

در سال 2010، سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) استفاده از بوتاکس (onabotulinumtoxinA) را به عنوان درمانی برای میگرن مزمن تأیید کرد.

بوتاکس در درمان میگرن

بوتاکس چگونه باعث درمان میگرن می‌شود؟

اگر سعی کنید میگرن را با داروهای خوراکی درمان کنید، به جایی خواهید رسید که بیش از حد دارو مصرف میکنید اما ددیگر اثر ندارد. این می تواند منجر به سردرد بیشتر و مصرف بیش از حد دارو شود و گاهی اوقات حتی حملات میگرنی بیشتری را ایجاد کند.

محققان همچنان درحال پژوهش هستند تا بدانند که چگونه داروهای بر پایه سم بوتولینوم به تسکین درد میگرن کمک می‌کنند اما شواهد نشان می‌دهد که این دارو مسیر انتقال درد بین مغز (سیستم عصبی مرکزی) و اعصابی که از نخاع گسترش می یابند را قطع می‌کند.

هنگامی که دچار میگرن می‌شوید، بدن پیام رسان‌های شیمایی‌ای به نام نوروترنسمیتر(ناقل عصبی) و مولکول هایی که با ایجاد درد در ارتباط هستند ترشح می‌کند. بوتاکس در انتقال این مواد در جایی که عصب و عضله بهم می‌رسند اختلال ایجاد می‌کند. محققان بر این باورند که وقتی دارو به ماهیچه های اطراف صورت، سر و گردن تزریق می‌شود، توسط اعصاب جذب می‌شود و در انتقال عصبی مرتبط با درد اختلال ایجاد می‌کند.

ارزیابی میزان اثربخشی بوتاکس در درمان میگرن 

در یک آزمایش انجام شده، بیمارانی با سابقه میگرن مزمن هر 12 هفته یک‌بار تحت درمان با بوتاکس قرار ‌گرفتند، خواه سردردشان بهبود یافته بود یا خیر و این درمان به مدت دو دوره تکرار شد. در ابتدا، این بیماران بیش از 19 روز در ماه سردرد داشتند و پس از دو دوره درمان، سردرد آنها به 8 تا 9 روز در ماه روز کاهش یافت. تجزیه و تحلیل میزان پاسخ‌دهی جمعیت مورد مطالعه نشان می‌دهد که حدود 25 درصد از بیماران تا 75 درصد از نظر کاهش روزهای میگرنی بهبود یافته‌اند. گروه اندکی از بیماران وجود دارند که به دو درمان اول پاسخ نمی‌دهند و تنها پس از درمان سوم شروع به پاسخدهی می‌کنند

از آنجایی که سازمان FDA بوتاکس را به عنوان یکی از درمان‌های میگرن مزمن معتبر می‌داند به منظور تشخیص میگرن، بیمار باید حداقل پنج حمله داشته باشد که شامل ویژگی های میگرن است، همانطور که گفته شد این حملات معمولا 4 ساعت یا بیشتر طول می‌کشند.

بوتاکس در درمان میگرن

نمونه تحقیقات انجام شده در خصوص اثرگذاری بوتاکس در درمان میگرن

در سال 2018، یک مطالعه، 245 فرد مبتلا به سردرد مزمن را که طی چند دوره مختلف بوتاکس برای آن‌ها تزریق شده بود، بررسی کرد. 82.8 درصد از آنها گفتند که بوتاکس در کنترل سردرد آنها تفاوت ایجاد کرده است. در سال 2010، یک تحقیق بزرگتر با 1384 عضو انجام شد که 688 بیمار با بوتاکس تحت درمان قرار گرفتند و 696 بیمار تحت درمان با دارو. بیمارانی که بوتاکس دریافت کردند، عود میگرن به میزان قابل توجهی در آن‌ها کاهش یافت. علاوه بر این، از آنجایی که این دسته هر 12 هفته یکبار درمان را دریافت می‌کردند این پروسه برای آن‌ها آسان‌تر بود.

به غیر از عوارض معمولی بوتاکس ، هیچ عوارض بلند مدت برجسته‌ای وجود نداشت. از آنجایی که سردرد میگرنی در هر سنی ممکن است ایجاد شود بوتاکس در افراد جوان‌تر حاضر در آزمایش موثرتر و ایمن‌تر بود. در طی یک آزمایش بالینی دیگر، بوتاکس برای یک گروه شش نفره از افراد 14 تا 18 ساله که درمان‌های قبلی میگرن برای آنها شکست خورده بود، تزریق شد. مشخص شد که هر شش نفر مورد آزمایش شاهد کاهش دفعات سردرد بدون تجربه هیچ گونه عوارض جانبی قابل توجهی بودند.

کلینیک تخصصی مغز و اعصاب تهران واقع در شهر تهران، محدوده ملاصدرا با حضوری متخصصین مغز و اعصاب همچون دکتر محمد رضوانی آماده ارایه مشاوره و پاسخ به سوالات شما عزیزان در زمینه تزریق بوتاکس در درمان میگرن می باشد.

منبع: https://www.hopkinsmedicine.org/health/treatment-tests-and-therapies/botulinum-toxin-injectables-for-migraines#:~:text=You%20might%20get%20injections%20in,where%20the%20headache%20pain%20originates

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *